W obecnych czasach w medycynie wykorzystywane są różnego rodzaju nowoczesne metody, które pozwalają nie tylko na odpowiednią diagnostykę, ale także na właściwe leczenie. Wspomnieć w tym miejscu należy chociażby o okulistyce, w obszarze której technologia w ostatnich latach poszła bardzo mocno do przodu. Coraz częściej wykorzystywany jest bowiem laser mikropulsowy. Za pomocą tej konkretnej technologii możliwe jest leczenie wielu schorzeń związanych z narządem wzroku.

Terapia laserowa w okulistyce – czym właściwie jest?

Laser mikropulsowy wykorzystuje cienką wiązkę światła, która umożliwia prowadzenie zabiegów nawet na tak delikatnej części oka, jaką jest siatkówka. Z terapii mogą korzystać osoby w różnym wieku. W największym skrócie można powiedzieć, że laser mikropulsowy to specjalne urządzenie wykorzystujące cienką wiązkę światła żółtego o długości fal 577 nm. Zadaniem lasera jest znaczne schłodzenie w obszarze poddawanym terapii. Dzięki temu możliwe staje się wyleczenie różnego rodzaju schorzeń, takich jak na przykład obrzęk plamki żółtej. Dolegliwość ta może stopniowo pogarszać nasz wzrok, aż do bardzo poważnego zaniku prawidłowego widzenia.

Laser mikropulsowy jest wykorzystywany w coraz większej liczbie gabinetów lekarskich. Dzięki temu konkretnemu urządzeniu okuliści mogą przeprowadzać bardzo precyzyjne zabiegi oka bez ryzyka uszkodzenia jego innych części.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Warto pamiętać, że stosowana wiązka światła gwarantuje najwyższy stopień sterylności, co ma duże znaczenie na skrócenie okresu rekonwalescencji po zabiegu. Oprócz tego zastosowanie lasera powoduje, że znacznie skrócony jest czas przeprowadzania zabiegu. Jeśli warunki na to pozwalają i w czasie zabiegu nie było żadnych komplikacji, pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Dodatkowo za terapią laserową przemawia fakt, iż nie trzeba się do niej specjalnie przygotowywać. W dniu zabiegu lekarz przeprowadzi tylko badanie tomograficzne siatkówki, co umożliwi właściwe zaplanowanie terapii.

Spis treści:

dr Mikołaj Meller

Opis doktora

Bez względu na to, czy masz problemy z widzeniem, czy potrzebujesz regularnych badań okulistycznych, jesteśmy tu, aby pomóc.