Laseroterapia

Opracowanie zabiegów wykorzystujących lasery w bardzo dużym stopniu odmieniło oblicze współczesnej okulistyki.

Informacje ogólne

Laseroterapia

Tego typu metody stanowią pomoc dla osób zmagających się z ciężkimi chorobami oczu, tym samym pozwalają uniknąć zabiegów operacyjnych. Są jedną z najbardziej skutecznych form leczenia, a przy tym zajmują bardzo mało czasu. Ich działanie jest w pełni bezpieczne, a po przeprowadzonym zabiegu pacjent może wrócić do codziennego funkcjonowania, ograniczając jedynie znaczny wysiłek fizyczny.

Nasz ośrodek dysponuje laserami wykorzystywanymi do leczenia chorób oczu tj. choroby siatkówki (CRVO, BRVO), schorzenia plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa (CSR), jaskra, zaćma wtórna i wiele innych. Za pomocą laserów leczymy wiele schorzeń siatkówki zarówno za pomocą klasycznej fotokoagulacji, jak i innowacyjnego lasera mikropulsowego, którego działanie jest natychmiastowe. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę laserów przeciwjaskrowych, a także laserową tylną kapsulotomię, stosowaną przy obecności zaćmy wtórnej. O wskazaniu do laseroterapii zawsze decyduje lekarz.

Podprogowa Laseroterapia Mikroimpulsowa

Jest to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych metod leczenia laserowego w wielu schorzeniach, w których dotychczas stosowanie zabiegów laserowych było niemożliwe.

Podprogowa laseroterapia mikropulsowa pozwala na leczenie schorzeń tj. centralna surowicza retinopatia CSR, postać sucha AMD, cukrzycowy obrzęk plamki DME, obrzęk plamki w przebiegu zakrzepów RVO, a także wielu innych, o których leczeniu zdecyduje lekarz. Jego działanie polega na wytworzeniu krótkich impulsów z przerwami, podczas których obszar poddawany terapii ulega schłodzeniu. Laser mikropulsowy przyczynia się do wyleczenia wielu schorzeń, które do niedawna groziły utratą widzenia.

Centrum dysponuje sprzętem EasyRet, który wyróżnia się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Dzięki temu, laseroterapia mikropulsowa jest stosowana w leczeniu schorzeń siatkówki, której struktura jest bardzo delikatna. EasyRet to w pełni zintegrowany żółty laser siatkówkowy 577 nm, którego konstrukcja opiera się na przełomowej technologii lasera światłowodowego. W odróżnieniu od innych laserów, ten, nie pozostawia widocznych blizn siatkówki. Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Wielkopolsce, który zapewnia swoim pacjentom możliwość leczenia laserem mikropulsowym.

FOTOKOAGULACJA LASEROWA SIATKÓWKI

Laseroterapia siatkówki uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych form leczenia w licznych schorzeniach siatkówki tj. zmiany cukrzycowe, zmiany zakrzepowe żył i zatorowe tętnic, degeneracja w obwodowych częściach siatkówki oraz wszelkie przedarcia i otwory. Wykonywana jest przy pomocy promienia laserowego. Wyróżnia się niskim stopniem bolesności oraz krótkim czasem trwania zabiegu. Mechanizm działania lasera polega na destrukcji wszelkich zmian patologicznych np. mikrotętniaków. Zastosowanie terapii laserowej w znacznym stopniu obniża ryzyko pojawienia się poważnych powikłań prowadzących do krwotoków i odwarstwień siatkówki. Przed zabiegiem, oko pacjenta zostaje znieczulone za pomocą specjalnych kropli, dzięki czemu możliwe jest nałożenie soczewki nagałkowej, pozwalającej na dokładne uwidocznienie obszaru zabiegowego.

PANFOTOKOAGULACJA LASEROWA SIATKÓWKI

Panfotokoagulacja jest zabiegiem laserowym, przeprowadzanym na uszkodzonej siatkówce oka m.in. przez chorobę cukrzycową bądź różnego rodzaju zakrzepy. Zalecana jest osobom, chorującym na przedproliferacyjną i proliferacyjną retinopatię cukrzycową. Przeprowadzana jest tylko w częściach oka, które nie odpowiadają za widzenie. Głównym celem zabiegu jest destrukcja niedokrwiennych części siatkówki, co w znacznym stopniu eliminuje powstanie nowotworzących się naczyń

IRYDOTOMIA LASEROWA Nd:YAG

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia irydotomii laserowej to przede wszystkim jaska zamykającego się kąta przesączania i jaskra barwnikowa. Metoda ta polega na wykonaniu niewielkiego otworu w obwodowej części tęczówki. Dzięki tej procedurze, możliwe jest przepłynięcie cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Przepływ ten może być utrudniony w różnych rodzajach jaskry. Brak sprawnego przepływu sprawia, że wewnątrz gałki pojawia się większe ciśnienie, które może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Przed terapią, pacjent otrzymuje specjalne krople. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

FOTOKOAGULACJA LASEROWA PLAMKI ŻÓŁTEJ I BIEGUNA TYLNEGO

Laserowa fotokoagulacja plamki żółtej jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w terapii obrzęku plamki, spowodowanych retinopatią cukrzycową i zmianami naczyniowmi tj. mikroaneuryzmaty okołodołkowe. W wyniku leczenia uzyskujemy zmniejszenie bądź ustąpienie obrzęku, a także resorpcję płynu podsiatkówkowego. Terapia wykonywana jest po rozszerzeniu źrenicy i wymaga nałożenia szkła nagałkowego.

KAPSULOTOMIA YAG

Procedura polega na wykonaniu niewielkiego otworu w tylnej torebce soczewki oka. Terapia stosowana jest u pacjentów, którzy poddani byli zabiegowi operacji zaćmy z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zaćma wtórna pojawia się u około 30% pacjentów, skutkując znacznym obniżeniem ostrości widzenia. Kapsulotomia YAG pozwala przywrócić pełen komfort widzenia, przy czym jest bezpieczna i bezbolesna.

TRABEKULOPLASTYKA MLT

Jaskra, czyli podwyższone ciśnienie wewnątrz oka, powoduje zanik nerwu wzrokowego. Początek choroby w jaskrze z otwartym kątem przesączania pozostaje często niezauważony.

Bez względu na to, czy masz problemy z widzeniem, czy potrzebujesz regularnych badań okulistycznych, jesteśmy tu, aby pomóc.