Fotografia przedniego odcinka oka

W naszym ośrodku znajduje się pracownia diagnostyczna, dzięki której przy współpracy lekarzy z wysoko wykwalifikowanymi elektroradiologami i optometrystami mogą odbywać się niezbędne badania diagnostyczne, m.in. Fotografię przedniego odcinka oka.

Informacje szczegółowe

Czym jest fotografia przedniego odcinka oka?

Fotografię przedniego odcinka oka wykonujemy za pomocą aparatu fotograficznego wbudowanego w lampę szczelinową. 

Jest jednym z badań, mających na celu zobrazowanie, monitorowanie, a także dokumentowanie przednich struktur oka w chorobach spojówki, powiek, rogówki oraz tęczówki. Często znajduje zastosowanie w dokumentowaniu uszkodzeń po urazach, a także zmian barwnikowych spojówki.

Jakie są wskazania do wykonania fotografii przedniego odcinka oka?

Fotografia przedniego odcinka oka jest niezbędna w celu dokumentacji przebiegu wielu chorób, a także ich monitorowania.

Wskazaniem do wykonania badania mogą być wszelkiego rodzaju urazy w obrębie powiek, spojówki, rogówki, tęczówki oraz soczewki, a także zmiany barwnikowe spojówki oraz zmiany powiek.

Jak wykonujemy zdjęcie przedniego odcinka oka?

Fotografię przedniego odcinka oka wykonuje doświadczony elektroradiolog lub optometrysta za pomocą aparatu fotograficznego wbudowanego w lampę szczelinową (biomikroskop). Podczas badania pacjent proszony jest o oparcie nieruchomo czoła oraz brody na podbródku. Badaniu towarzyszy błysk światła, a do jego wykonania nie rozszerzamy źrenic.

Jak przygotować się do fotografii przedniego odcinka oka?

Na badanie należy zabrać dowód osobisty, a także dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą chorób oczu oraz schorzeń towarzyszących. Przed badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe.

U kogo wykonujemy fotografię przedniego odcinka oka?

Fotografię przedniego odcinka oka wykonujemy zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Jest to badanie nieinwazyjne, które w szczególności zalecane jest osobom po przebytych urazach przedniego odcinka oka oraz w przypadku różnego rodzaju zmian spojówki i powiek.

Ile czasu trwa badanie?

Czas pobytu w placówce zależny jest od lokalizacji zmiany i współpracy pacjenta ze specjalistą, natomiast nie powinien przekroczyć on 45 minut.

Czy badanie wymaga skierowania?

Badanie nie wymaga skierowania, jednak warto jest zabrać ze sobą zalecenie od prowadzącego lekarza okulisty oraz dotychczasową dokumentację medyczną.

Przykładowy wynik badania

Masz problemy ze wzrokiem? Nie czekaj. Pomożemy Ci!

Oddaj się w ręce profesjonalistów.

Bez względu na to, czy masz problemy z widzeniem, czy potrzebujesz regularnych badań okulistycznych, jesteśmy tu, aby pomóc.