Konsultacje okulistyczne dzieci

W Poznańskim Centrum Wzroku badanie okulistyczne dzieci przeprowadzamy od 6 roku życia. Specjaliści badający dzieci w naszym ośrodku to dr Krzysztof Zawieja i dr Maksym Ciesielski.

Informacje szczegółowe

Jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty?

Podstawowym krokiem jest rozmowa, podczas której należy dokładnie wyjaśnić dziecku cel badania okulistycznego oraz przebieg wizyty. Przydatnym narzędziem mogą okazać się przykładowe zdjęcia czy nagrania z gabinetu okulistycznego. Ponadto, należy wyjaśnić dziecku, że lekarz okulista jest w stanie zaradzić dokuczającym problemom związanym z nieprawidłowym widzeniem.

Kiedy wybrać się z dzieckiem do okulisty?

Wizyta okulistyczna jest wskazana, kiedy zauważysz u swojego dziecka takie objawy jak:

  • Zaczerwienienie oczu
  • Mrużenie oczu podczas patrzenia w dal
  • Trudności w odczytywaniu tekstu z tablicy
  • Pochylanie się nad książką czy telefonem
  • Męczliwość oczu

Jak wygląda konsultacja okulistyczna dzieci?

Wywiad

Każda wizyta rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu lekarskiego z rodzicem. Warto jest zabrać dotychczasową dokumentację medyczną dziecka oraz ewentualne pomoce optyczne.

Badanie ostrości wzroku

Ostrość wzroku jest najprostszą do zbadania miarą jakości widzenia zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Badanie przeprowadza się na tzw. tablicach Snellena, na których znajdują się optotypy czyli znaki o różnych wielkościach. Dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać korzystamy z optotypów o różnych kształtach tj. zwierzęta czy pojazdy. Zadaniem małego pacjenta jest odczytanie jak największej liczby znaków.

Badanie w lampie szczelinowej

Badanie w lampie szczelinowej to podstawowa procedura każdej wizyty okulistycznej. Dzięki niej, okulista jest w stanie ocenić zewnętrzne struktury gałki ocznej tj. spojówka, twardówka, rogówka, tęczówka, soczewka oraz brzegi powiek. Lampa szczelinowa wraz z soczewką Volka służy również do zbadania dna oka.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przeprowadza się po uprzednio podanych kroplach znieczulających. W naszym gabinecie do pomiaru ciśnienia używamy tonometru aplanacyjnego.

Badanie refrakcji za pomocą autorefraktometru – komputerowe badanie wady wzroku

Jest to obiektywna technika pomiaru refrakcji, którą przeprowadza się za pomocą autorefraktometru. Wyniki badania mają charakter orientacyjny, a jego celem jest wstępne wykrycie z jakim typem wady wzroku dziecka mamy do czynienia. U dzieci badanie to wykonuje się po wcześniejszym podaniu kropli, mających na celu porażenie akomodacji. Jest to niezbędny proces, mający na celu wyeliminowanie błędu refrakcji wynikającego z pracy mięśni rzęskowych.

Badanie dna oka

Badanie dna oka ma na celu ocenę siatkówki oka, w tym plamkę żółtą, nerw wzrokowy oraz naczynia krwionośne. Do przeprowadzenia tego badania używamy lampy szczelinowej, która jest głównym źródłem światła oraz soczewki Volka. Badanie dna oka przeprowadza się po uprzednio podanych kroplach rozszerzających źrenicę.

Masz problemy ze wzrokiem? Nie czekaj. Pomożemy Ci!

Oddaj się w ręce profesjonalistów.