USG gałki ocznej i oczodołu

Ultrasonografia USG jest badaniem, które za pomocą ultradźwięków, umożliwia dokładne zbadanie wewnętrznych struktur oka i oczodołu.

Informacje szczegółowe

Czym jest badanie USG gałki ocznej i oczodołu?

Ultrasonografia USG jest badaniem, które za pomocą ultradźwięków umożliwia dokładne zbadanie wewnętrznych struktur oka i oczodołu.

Poznańskie Centrum Wzroku dysponuje sprzętem Quantel Medical Aviso o wysokiej jakości obrazowania bieguna tylnego i segmentu przedniego. Dzięki badaniu USG możemy diagnozować i monitorować wiele chorób okulistycznych. Jest również wysoce przydatną metodą diagnostyczną w przypadku braku możliwości zbadania dna oka za pomocą lampy szczelinowej np. w wyniku krwotoków wewnątrzgałkowych.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania USG gałek ocznych i oczodołów?

Badanie wykonuje się najczęściej u pacjentów, którzy zgłaszają takie dolegliwości jak błyski czy tzw. „muszki” w polu widzenia.

Ponadto jest to niezbędne badanie diagnostyczne, które wykonuje się w przypadku braku przezierności soczewki oraz rogówki, a także zmian patologicznych w obrębie ciała szklistego. Dzięki badaniu USG można obrazować i wykonywać pomiary guzów wewnątrzgałkowych. Wśród chorób, które diagnozuje się i monitoruje za pomocą badania USG należy wyróżnić: zapalenie mięśni okołogałkowych, odwarstwienie i rozwarstwienie siatkówki, oftalmopatia tarczycowa, retinopatia cukrzycowa, nowotwory gałki ocznej i oczodołu. Za pomocą badania USG oceniamy również tarczę nerwu wzrokowego, grubość mięśni okołogałkowych oraz proliferacje szklistkowo-siatkówkowe w retinopatii cukrzycowej.

Jak wygląda badanie USG gałek ocznych i oczodołów?

W czasie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej. Badanie wykonywane jest przy zamkniętych oczach, a na powieki nakładana jest niewielka ilość specjalnego żelu. Do powiek przykładana jest głowica ultrasonografu, dzięki której uwidaczniają się wewnętrzne struktury gałki ocznej i oczodołu. Okulista zazwyczaj prosi pacjenta o poruszanie oczami w określonych kierunkach.

Jak przygotować się do badania?

Na badanie należy zabrać dowód osobisty, a także dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą chorób oczu oraz schorzeń towarzyszących. W przypadku badania USG nie ma konieczności rozszerzania źrenic. Ze względów higienicznych prosimy o niemalowanie powiek oraz rzęs. Przed badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe.

U kogo wykonujemy badanie USG gałek ocznych i oczodołów?

Badanie jest bezpieczne dla osób w każdym wieku, dlatego też wykonujemy je zarówno u osób dorosłych jak i dzieci.

Ile czasu trwa badanie?

Badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.

Czy badanie wymaga skierowania?

Badanie nie wymaga skierowania, jednak warto jest zabrać ze sobą zalecenie od prowadzącego lekarza okulisty oraz dotychczasową dokumentację medyczną.

Przykładowy wynik badania

Masz problemy ze wzrokiem? Nie czekaj. Pomożemy Ci!

Oddaj się w ręce profesjonalistów.

Bez względu na to, czy masz problemy z widzeniem, czy potrzebujesz regularnych badań okulistycznych, jesteśmy tu, aby pomóc.