AMD

AMD (Age-related Macular Degeneration) to zwyrodnienie plamki żółtej (znajdującej się w siatkówce), które często postępuje niezauważalnie.

Informacje szczegółowe

AMD (Age-related Macular Degeneration)

AMD (Age-related Macular Degeneration) to zwyrodnienie plamki żółtej (znajdującej się w siatkówce), które często postępuje niezauważalnie.

Do wczesnych objawów AMD zalicza się nieostre widzenie oraz zniekształcenie widzianych linii – przyjmują one nierówne, faliste kształty. Z czasem widziany obraz staje się zamglony lub przesłonięty przez ciemną plamę (szczególnie w centrum) a wyraźny pozostaje tylko jego obwód. Zwyrodnienie plamki żółtej nie jest uleczalne, można tylko zatrzymać jego rozwój, dlatego tak ważne jest szybkie udanie się do lekarza okulisty, aby spowolnić chorobę, póki nie wyrządziła dużych szkód. AMD może występować w postaci suchej (częstsza i o znacznie wolniejszym przebiegu) lub wysiękowej (bardzo szybko postępuje). Postać suchą należy regularnie kontrolować w gabinecie okulistycznym, ponieważ u ponad 20% osób w ciągu pięciu lat przekształca się ona w postać wysiękową. Podczas kontroli wykonywane jest badanie SOCT, które pozwala na dokładną ocenę stanu plamki żółtej. Leczenie postaci suchej polega na użyciu jednego z najnowocześniejszych laserów – lasera mikropulsowego. Terapia postaci wysiękowej, tzw. mokrej może odbywać się m.in. poprzez iniekcję doszklistkową. W niektórych przypadkach możliwe jest również zastosowanie laseroterapii lub wykorzystanie terapii łączonych.

Bez względu na to, czy masz problemy z widzeniem, czy potrzebujesz regularnych badań okulistycznych, jesteśmy tu, aby pomóc.