Retinopatia cukrzycowa

Lata zmagania się z cukrzycą mogą spowodować pojawienie się powikłań, jednym z nich jest retinopatia cukrzycowa.

Informacje szczegółowe

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia spowodowana jest uszkodzeniem naczyń siatkówki przez zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi i niedokrwienie. Uszkodzenia drobnych naczyń prowadzą natomiast do przecieku płynu z kapilar, który powoduje m.in. obrzęk siatkówki.

Choroba ta jest szczególnym zagrożeniem dla osób, które długo żyły bez świadomości chorowania na cukrzycę. Wyróżniamy retinopatię cukrzycową nieproliferacyjną oraz retinopatię cukrzycową proliferacyjną, która jest bardziej niebezpieczna dla wzroku.

Retinopatia jest najczęstszą przyczyną całkowitej utraty widzenia u osób niewykonujących regularnych badań kontrolnych u diabetologa i okulisty. Metody leczenia polegają najczęściej na wykorzystaniu terapii laserowych tj. laser mikropulsowy i laser zielony, a także iniekcje doszklistkowe oraz leczenie operacyjne m.in. witrektomia.

Każda osoba, chorująca na cukrzycę powinna raz do roku skontrolować stan swojej siatkówki podczas badania okulistycznego.

Bez względu na to, czy masz problemy z widzeniem, czy potrzebujesz regularnych badań okulistycznych, jesteśmy tu, aby pomóc.