Spektralna optyczna koherentna tomografia SOCT2024-04-22T18:45:30+02:00

Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia Oka – SOCT

W naszym ośrodku znajduje się pracownia diagnostyczna, dzięki której przy współpracy lekarzy z wysoko wykwalifikowanymi elektroradiologami i optometrystami mogą odbywać się niezbędne badania diagnostyczne, m.in. Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia Oka – SOCT.

Informacje szczegółowe

Czym jest badanie SOCT?

SOCT czyli Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia SOCT to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych we współczesnej okulistyce.

Jest wykorzystywana do szczegółowego obrazowania przedniego odcinka oka oraz siatkówki, jednocześnie umożliwiając jej wizualizację w postaci przekrojów, w czasie rzeczywistym, bezkontaktowo oraz w wysokiej rozdzielczości. SOCT jest pomocne w diagnozowaniu i monitorowaniu wielu chorób plamki oraz jaskry.

Masz problemy ze wzrokiem? Nie czekaj. Pomożemy Ci!

Oddaj się w ręce profesjonalistów.

Badanie SOCT plamki

W Poznańskim Centrum Wzroku jednym z najczęstszych wykonywanych badań jest SOCT plamki żółtej.

Pozwala ono wykryć i monitorować wszelkie jej nieprawidłowości. Do chorób siatkówki, które możemy wykryć za pomocą badania SOCT zaliczamy m.in zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem AMD, cukrzycowy obrzęk plamki, centralną surowiczą retinopatię CSR, otwór w plamce, obrzęk plamki na innym tle, odwarstwienie siatkówki, błonę nasiatkówkową oraz wiele innych.

Ponadto za pomocą badania SOCT możemy zmierzyć grubość siatkówki we wszystkich kwadrantach oraz w centrum dołka.

Badanie SOCT RNFL i GCC

Badanie tomografem SOCT umożliwia pomiar oraz ocenę grubości warstwy włókien nerwowych (RNFL) wokół tarczy nerwu wzrokowego.

Metoda ta najczęściej jest wykorzystywana w przypadku diagnozowania jaskry, a także monitorowania postępów choroby. Dodatkowo wykonywany jest okrężny skan wokół środka tarczy nerwu wzrokowego, który poddawany jest późniejszej analizie. W skład kompleksowej diagnostyki jaskry wchodzi również pomiar komórek zwojowych (GCC).

Badanie SOCT przedniego odcinka

W Poznańskim Centrum Wzroku za pomocą badania SOCT możliwe jest również zobrazowanie struktur przedniego odcinka oka, takich jak rogówka czy kąt przesączania, a także wykonanie badania pachymetrii, czyli pomiaru grubości rogówki.

SOCT przedniego odcinka znajduje zastosowanie w diagnostyce i monitorowaniu dystrofii rogówki, stożka rogówki, kąta przesączania w jaskrze, a także w kontaktologii i urazach gałki ocznej.

Jakie są wskazania do wykonania badania SOCT?2024-04-22T18:41:15+02:00

Badanie SOCT jest jednym z najistotniejszych badań we współczesnej okulistyce. Jest to badanie stosunkowo szybkie i bezinwazyjne, a przy tym bardzo dokładne. O badaniu powinni pamiętać w szczególności pacjenci bardziej narażeni na problemy z siatkówką oka. Są to cukrzycy, osoby cierpiące na nadciśnienie oraz mające wady wzroku, a w szczególności krótkowzroczność. Ryzyko występuje również u osób, które miewają migreny, wytrzeszcz, odczuwają ucisk na gałkę oczną, podwójne widzenia oraz błyski przed oczami. Badanie SOCT powinno być również regularnie przeprowadzane u osób, u których w rodzinie zdarzają się przypadki jaskry, zdiagnozowanej choroby AMD czyli zwyrodnienia plamki związanym z wiekiem.

Jak wygląda badanie SOCT?2024-04-22T18:41:31+02:00

Badanie SOCT nie wymaga rozszerzenie źrenic. Wykonywane jest w pracowni diagnostycznej przez optometrystę lub elektroradiologa za pomocą aparatu nowej generacji Optovue RTVUE XR AVANTI, wyróżniającym się wysoką rozdzielczością i szybkością skanowania. Po wejściu do pracowni, pacjent siada przed aparatem, opiera brodę oraz czoło, a następnie specjalista wykonuje skany poszczególnych struktur. Zadaniem pacjenta jest wpatrywanie się przez krótką chwilę w jasny punkt i powstrzymanie się od mrugania. Po wykonaniu skanów, wynik jest drukowany w formie papierowej, a następnie opisywany jest przez lekarza okulistę.

Jak przygotować się do badania?2024-04-22T18:41:52+02:00

Na badanie należy zabrać dowód osobisty, a także dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą chorób oczu oraz schorzeń towarzyszących.

U kogo można wykonać badanie SOCT?2024-04-22T18:42:06+02:00

Badanie jest bezpieczne dla osób w każdym wieku, również dla dzieci i kobiet w ciąży czy w trakcie karmienia.

Ile czasu trwa badanie?2024-04-22T18:42:22+02:00

Czas badania nie powinien przekraczać 10 minut, natomiast jest on zależy od ilości skanowanych struktur oraz postępu choroby.

Czy badanie SOCT wymaga skierowania?2024-04-22T18:42:39+02:00

Badanie SOCT nie wymaga skierowania w przypadku badań komercyjnych, natomiast zaleca się, aby posiadać zalecenie od lekarza kierującego, aby nasz specjalista wiedział, który z obszarów należy poddać badaniu.

Przykładowy wynik badania (grafika)2024-04-22T18:43:10+02:00

Bez względu na to, czy masz problemy z widzeniem, czy potrzebujesz regularnych badań okulistycznych, jesteśmy tu, aby pomóc.

Przejdź do góry