Konsultacje okulistyczne dorosłych

Odkryj, jak nasze konsultacje okulistyczne dla dorosłych mogą poprawić jakość Twojego widzenia i komfort życia!

Informacje szczegółowe

Jak wygląda konsultacja okulistyczna dorosłych?

Wywiad

Każda wizyta rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego z lekarzem okulistą, w którym poruszane są kwestie dotyczące przebytych chorób, urazów i zabiegów operacyjnych, a także przyjmowanych leków. W tym celu warto jest zabrać swoją dotychczasową dokumentację medyczną oraz pomoce optyczne.

Badanie ostrości wzroku

Ostrość wzroku to najprostsza miara jakości widzenia. Badanie przeprowadza się na tzw. tablicach Snellena, na których znajdują się optotypy czyli znaki o różnych wielkościach. Zadaniem pacjenta jest odczytanie jak największej liczby znaków.

Badanie w lampie szczelinowej

Badanie w lampie szczelinowej to podstawowa procedura każdej wizyty okulistycznej. Dzięki niej, okulista jest w stanie ocenić zewnętrzne struktury gałki ocznej tj. spojówka, twardówka, rogówka, tęczówka, soczewka oraz brzegi powiek. Lampa szczelinowa wraz z soczewką Volka służy również do zbadania dna oka.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przeprowadza się po uprzednio podanych kroplach znieczulających. W naszym gabinecie do pomiaru ciśnienia używamy tonometru aplanacyjnego.

Badanie refrakcji za pomocą autorefraktometru – komputerowe badanie wady wzroku

Jest to obiektywna technika pomiaru refrakcji, którą przeprowadza się za pomocą autorefraktometru. Wyniki badania mają charakter orientacyjny, a jego celem jest wstępne wykrycie z jakim typem wady wzroku mamy do czynienia.

Badanie dna oka

Badanie dna oka ma na celu ocenę siatkówki oka, w tym plamkę żółtą, nerw wzrokowy oraz naczynia krwionośne. Do przeprowadzenia tego badania używamy lampy szczelinowej, która jest głównym źródłem światła oraz soczewki Volka. Badanie dna oka przeprowadza się po uprzednio podanych kroplach rozszerzających źrenicę, dlatego nie zalecamy przyjeżdżać na wizytę samochodem.

Jak przygotować się do konsultacji okulistycznej?

  • Prosimy zabrać dotychczasową dokumentację medyczną tj. karty informacyjne z poprzednich wizyt lekarskich lub oddziałów szpitalnych oraz wcześniejsze recepty okularowe,
  • Prosimy o nie przychodzenie na konsultację okulistyczną z makijażem oczu, ponieważ okulista badając przedni odcinek oka musi mieć możliwość oceny stanu skóry powiek, rzęs oraz gruczołów Meiboma,
  • Przed badaniem dna oka podaje się specjalne krople rozszerzające źrenicę, dlatego też nie zalecamy w tym dniu prowadzić pojazdów.
Masz problemy ze wzrokiem? Nie czekaj. Pomożemy Ci!

Oddaj się w ręce profesjonalistów.