Zaćma wtórna

W naszym centrum zajmujemy się leczeniem zaćmy wtórnej

Informacje szczegółowe

Zaćma wtórna

Zaćma wtórna to zmiana, która może pojawić się po chirurgicznym usunięciu zaćmy pierwotnej. Zabieg operacyjny przywraca ostrość widzenia, jednak u niektórych pacjentów dochodzi do stopniowego zamglenia tylnej torebki soczewki oka, co prowadzi do ponownego pogorszenia wzroku. W przeciwieństwie do zaćmy pierwotnej, w której dochodzi do zmętnienia naturalnej soczewki, zaćma wtórna rozwija się w torebce tylnej, pozostawionej podczas pierwszej operacji w celu stabilizacji sztucznej soczewki.

Przyczyny zaćmy wtórnej

Zaćma wtórna może mieć różne przyczyny, a jej rozwój często zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jednym z głównych powodów jest nieprawidłowa reakcja organizmu na wszczepienie sztucznej soczewki, co prowadzi do stopniowego pogrubiania i zmętnienia torebki tylnej soczewki. Proces ten może być przyspieszony przez czynniki takie jak przewlekłe stany zapalne oka, infekcje wewnątrzgałkowe oraz urazy mechaniczne.

Niektóre choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca czy niedoczynność przytarczyc, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaćmy wtórnej. Wpływ na rozwój tej zmiany ma również wiek pacjenta, gdyż u osób młodych i dzieci występuje ona częściej. W niektórych sytuacjach zmętnienie tylnej torebki soczewki jest wynikiem naturalnych procesów gojenia i odbudowy tkanki po zabiegu.

Objawy zaćmy wtórnej

Pogorszenie wzroku, ponownie narastająca mgła po operacji usunięcia zaćmy pierwotnej jest pierwszym sygnałem sugerującym możliwość rozwoju zaćmy wtórnej. Charakterystycznym objawem jest stopniowe zamglenie widzenia, początkowo może nieznaczne, ale narastające z czasem, co prowadzi do coraz większych trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Pacjenci często zauważają, że ich wzrok staje się mniej wyraźny szczególnie przy słabszym oświetleniu, a kolory wydają się mniej nasycone. Może również wystąpić efekt halo, czyli pojawianie się świetlistej poświaty wokół źródeł światła. Niektórzy pacjenci skarżą się na podwójne widzenie w jednym oku oraz uczucie, jakby patrzyli przez zabrudzoną czy matową szybę.

Leczenie zaćmy wtórnej – kapsulotomia tylna

Zaćma wtórna nie może być skorygowana za pomocą okularów ani kropli do oczu a jedynym skutecznym sposobem jej usunięcia jest zabieg kapsulotomii tylnej. To nowoczesna metoda polegająca na wykonaniu niewielkiego otworu w tylnej torebce soczewki przy użyciu lasera neodymowo-yagowego (YAG). Zabieg wykonywany jest w pozycji siedzącej po zastosowaniu kropli rozszerzających źrenicę i w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg jest bezpieczny i całkowicie niebolesny. Precyzyjnie skierowana wiązka lasera pozwala na usunięcie zmętniałej części torebki tylnej, co skutkuje natychmiastową poprawą ostrości wzroku.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po przeprowadzeniu kapsulotomii tylnej pacjenci mogą odczuwać przejściowe pogorszenie widzenia, mogą obserwować także pojawienie się pływających mętów przed okiem, co zazwyczaj ustępuje po krotki czasie. Często występuje również nadwrażliwość na światło, dlatego zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych przez kilka dni po zabiegu. W większości przypadków powrót do normalnego funkcjonowania jest możliwy już następnego dnia, choć niektórzy pacjenci mogą wymagać krótkiego okresu rekonwalescencji.

Czy zaćma wtórna może powrócić?

Większość pacjentów po kapsulotomii tylnej cieszy się trwałą poprawą wzroku, zabieg jest jednorazowy a wykonany otwór nie zarasta ponownie. W sporadycznych przypadkach może jednak dojść do jego zarośnięcia np. w przebiegu zapalenia. jTakie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. W razie potrzeby zabieg laserowy można powtórzyć.

Warto zatem regularnie kontrolować wzrok i zgłaszać się na wizyty kontrolne do okulisty. Wczesne wykrycie zmian w obrębie oka pozwala na szybkie podjęcie działań i uniknięcie poważniejszych komplikacji.

Kiedy zgłosić się do okulisty?

Jeśli po operacji zaćmy pierwotnej zauważysz pogorszenie widzenia, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Zaćma wtórna jest schorzeniem, które można skutecznie i łatwo wyleczyć. Regularne badania wzroku pozwalają na monitorowanie stanu oczu i szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące objawy.

Zaćma wtórna nie musi oznaczać trwałej utraty wzroku – dzięki nowoczesnym metodom leczenia możliwe jest przywrócenie pełnej ostrości widzenia w krótkim czasie. Jeśli podejrzewasz u siebie objawy tej choroby, skonsultuj się z lekarzem i zadbaj o zdrowie swoich oczu już dziś.

Masz problemy ze wzrokiem? Nie czekaj. Pomożemy Ci!

Oddaj się w ręce profesjonalistów.