Blefaroplastyka – korekta chirurgiczna powiek górnych
Powieki składają się z bardzo cienkiej i delikatnej skóry. Każdego dnia narażone są na nieustanną pracę oraz działanie czynników zewnętrznych, gdyż ich główną funkcją jest ochrona gałki ocznej. Z czasem możemy zauważyć pogorszenie wyglądu naszych powiek, ponieważ wraz z wiekiem skóra traci elastyczność oraz jędrność. Nasza twarz zyskuje smutny i zmęczony wygląd.
Oprócz aspektów wizualnych, coraz częstszym objawem, mogącym świadczyć o konieczności korekty górnych powiek są nawracające migreny, mogące być konsekwencją ciągłego napięcia mięśni czołowych oraz powiek górnych. Ponadto opadające powieki znacznie ograniczają pole widzenia, w wyniku czego drastycznie spada jakość widzenia.
Blefaroplastyka – korekta chirurgiczna powiek dolnych
Starzenie się organizmu powoduje pojawienie się wielu zachodzących w nim zmian. Częstym zjawiskiem w obrębie aparatu wzrokowego jest osłabienie więzadeł powiekowych oraz obniżenia napięcia mięśni oka, w efekcie czego może dojść do znacznego podrażnienia rogówki rzęsami. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do bliznowacenia rogówki i trwałego pogorszenia widzenia. Celem zabiegu jest poprawa ustawienia powiek oraz pola widzenia. Do schorzenia, które można wyleczyć chirurgiczną blefaroplastyką należy również zaliczyć przepuklinę tłuszczową powieki dolnej, która może zajmować całą powiekę lub jej część. Powodem powstawania schorzenia jest wypchnięcie tkanki tłuszczowej, która otula oko.
Gradówka
Gradówka to miejscowy, przewlekły stan zapalny gruczołów Meiboma, zlokalizowanych w tarczkach powiek. Gruczoły te odpowiadają za utrzymanie prawidłowego natłuszczenia brzegów powiek. Gradówka powstaje na skutek zaczopowania ujścia tych gruczołów, czego efektem jest zgromadzenie się złogów łoju i powstanie stanu zapalnego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest bezpieczny. Cały zabieg jest bezbolesny i wykonany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu lekarz aplikuje antybiotyk i nakłada opatrunek.
Kępki żółte
Kępki żółte przybierają postać grudkowatych, różnokształtnych zmian skórnych, zwykle pojawiających się w obrębie powiek górnych oraz dolnych w kącie przyśrodkowym oka. Charakteryzują się skłonnością do powolnego wzrostu oraz półtwardą strukturą. Ich obecność związana jest z odkładaniem się cholesterolu w skórze, dlatego są najczęstszą oznaką wszelkich zaburzeń gospodarki lipidowej organizmu
Zmiany guzkowe powiek
Zmiany guzkowe mogą występować pod postacią różnych form tj. brodawczak, narośl lub torbiele. Ich charakter może być zarówno łagodny, jak i złośliwy. Powstają z naskórka, rzadziej ze skóry właściwej i jej przydatków. Najpowszechniejsze czynniki wpływające na rozwój zmian powiek to: narażenie na szkodliwe promieniowanie UV, wiek chorego oraz typ skóry.