Informacje szczegółowe
Czym jest fotografia dna oka?
Fotografia dna oka jest jednym z najpopularniejszych sposobów dokumentowania i obserwowania przebiegu wielu schorzeń siatkówki, naczyniówki, tarczy nerwu wzrokowego, a także naczyń siatkówki.
W Poznańskim Centrum Wzroku zdjęcia dna oka wykonujemy za pomocą funduskamery FF450 Zeiss, zarówno w kolorze jak i za pomocą filtra bezczerwiennego (zielonego), który pozwala w łatwiejszy sposób uwidocznić włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne.
Jakie są wskazania do wykonania fotografii dna oka?
Dzięki możliwości fotografowania dna oka możemy diagnozować i stale dokumentować postępy wielu chorób takich jak zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem AMD, retinopatia cukrzycowa, obrzęk plamki żółtej na innym tle, choroby zapalne siatkówki, jaskra, zakrzep żyły środkowej, znamiona naczyniówki i wiele innych.
Jak wykonujemy zdjęcie dna oka?
Aby wykonać badanie niezbędna jest rozszerzona źrenica, co uzyskujemy poprzez podanie wcześniej kropli Tropicamidum 1%. Po kilkunastu minutach, gdy źrenica jest już wystarczająco rozszerzona elektroradiolog lub optometrysta wykonują zdjęcie dna oka za pomocą funduskamery FF450 Zeiss. Podczas badania pacjent proszony jest o oparcie nieruchomo czoła oraz brody na podbródku. Badaniu towarzyszy błysk światła.
Jak przygotować się do badania?
Na badanie należy zabrać dowód osobisty, a także dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą chorób oczu oraz schorzeń towarzyszących. Do wykonania fotografii dna oka niezbędna jest rozszerzona źrenica, dlatego też po wykonanym badaniu nie zaleca się prowadzić pojazdu. W słoneczne dni warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Przed badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe.
U kogo wykonuje się fotografię dna oka?
Zdjęcie dna oka najczęściej wykonuje się u osób ze zdiagnozowanymi chorobami okulistycznymi takimi jak: zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem AMD, retinopatia cukrzycowa, obrzęk plamki na innym tle, choroby zapalne siatkówki, jaskra, zakrzepy żył siatkówki, toksoplazmoza, a także znamiona barwnikowe monitorowane w kierunku zmian nowotworowych. Badanie wykonujemy zarówno u dzieci jak i osób dorosłych.
Przeciwskazaniem do wykonania fotografii dna oka może być silna wrażliwość na błysk światła.
Ile czasu trwa badanie?
Czas badania zależny jest od kilku czynników, na które wpływają m.in. czas rozszerzenia się źrenic, współpraca pacjenta oraz lokalizacja zmiany na dnie oka. Czas pobytu w placówce może wynieść około 1 godzinę.
Czy badanie wymaga skierowania?
Badanie nie wymaga skierowania, jednak warto jest zabrać ze sobą zalecenie od prowadzącego lekarza okulisty oraz dotychczasową dokumentację medyczną.