Informacje szczegółowe
Czym jest perymetria komputerowa?
Perymetria komputerowa inaczej nazywana badaniem pola widzenia to jedna z metod diagnostycznych mająca na celu diagnostykę chorób neurologicznych oraz nerwu wzrokowego.
Dzięki perymetrii komputerowej sprawdzane jest jak duża część obrazu zostaje zauważona przez pozostające nieruchomo oko.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia perymetrii komputerowej?
Badanie pola widzenia wykonuje się najczęściej w diagnostyce i monitorowaniu jaskry.
Ponadto na badanie powinny zgłosić się osoby, które zauważają u siebie problemy z widzeniem obiektów na wprost oraz z boku, miewają silne bóle głowy, a także pacjenci chorujący na nadciśnienie i choroby neurologiczne np. guzy wewnątrzczaszkowe.
Jak wygląda badanie?
Perymetria komputerowa to badanie wymagające ścisłej współpracy pacjenta z elektroradiologiem lub optometrystą. Na początku wykonywane jest badanie ostrości wzroku. Następnie pacjent proszony jest o zajęcie miejsca przed aparatem do perymetrii komputerowej (polomierzem). Podczas badania pacjent sygnalizuje moment, w którym pojawia się sygnał świetlny. Badanie wykonywane jest dla każdego oka osobno i nie wymaga rozszerzenia źrenic.
Jak przygotować się do badania pola widzenia?
Na badanie należy zabrać dowód osobisty, dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą chorób oczu oraz schorzeń towarzyszących, a także obecną korekcję okularową. Na badanie należy stawić się wypoczętym.
U kogo wykonujemy badanie pola widzenia?
Badanie wykonujemy zazwyczaj u osób dorosłych. U dzieci badanie to wykonuje się stosunkowo rzadko ze względu na obniżoną współpracę ze specjalistą wykonującym badanie.
Ile czasu trwa badanie?
Czas badania wynosi kilkadziesiąt minut.
Czy badanie wymaga skierowania?
Badanie nie wymaga skierowania, jednak warto jest zabrać ze sobą zalecenie od prowadzącego lekarza okulisty oraz dotychczasową dokumentację medyczną.