Autofluorescencja FAF

W naszym ośrodku znajduje się pracownia diagnostyczna, dzięki której przy współpracy lekarzy z wysoko wykwalifikowanymi elektroradiologami i optometrystami mogą odbywać się niezbędne badania diagnostyczne, m.in. Autofluorescencję FAF.

Informacje szczegółowe

Czym jest badanie autofluorescencji oka?

Autofluorescencja FAF to procedura diagnostyczna, której celem jest ocena nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE) na podstawie światła fluorescencyjnego emitowanego przez patologiczne zmiany na dnie oka.

Za pomocą badania FAF analizujemy złogi lipofuscyny, która jest ubocznym produktem metabolizmu w komórkach nabłonka barwnikowego siatkówki.

Jakie są wskazania do wykonania autofluorescencji oka?

Autofluorescencja FAF jest niezbędnym badaniem w diagnostyce chorób dystroficznych i degeneracyjnych siatkówki oka.

Wśród najczęstszych wskazań do wykonania autofluorescencji oka są: zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem AMD, choroba Besta, choroba Stargardta, znamiona i guzy wewnątrzgałkowe, centralna surowicza retinopatia CSR, zapalenie błony naczyniowej siatkówki, druzy tarczy nerwu wzrokowego, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i wiele innych.

Jak wykonujemy badanie autofluorescencji oka?

Aby wykonać badanie niezbędna jest rozszerzona źrenica, co uzyskujemy poprzez podanie wcześniej kropli Tropicamidum 1%. Badanie nie wymaga podania środka cieniującego. Po kilkunastu minutach, gdy źrenica osiągnie już wystarczające rozmiary elektroradiolog lub optometrysta wykonują zdjęcia dna oka za pomocą funduskamery FF450 Zeiss ze specjalnym filtrem. Podczas badania pacjent proszony jest o oparcie nieruchomo czoła oraz brody na podbródku. Badaniu towarzyszy błysk światła.

Jak przygotować się do badania?

Na badanie należy zabrać dowód osobisty, a także dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą chorób oczu oraz schorzeń towarzyszących. Do wykonania autofluorescencji FAF niezbędna jest rozszerzona źrenica, dlatego też po wykonanym badaniu nie zaleca się prowadzić pojazdu. W słoneczne dni warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Przed badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe.

U kogo wykonujemy autofluorescencję oka?

Badanie jest bezpieczne dla osób w każdym wieku, dlatego też wykonujemy je zarówno u osób dorosłych jak i dzieci. Przeciwskazaniem do wykonania autofluorescencji oka może być silna wrażliwość na błysk światła.

Ile czasu trwa badanie?

Czas badania zależny jest od kilku czynników, na które wpływają m.in. czas rozszerzenia się źrenic, współpraca pacjenta oraz lokalizacja zmiany na dnie oka. Czas pobytu w placówce może wynieść około 1 godzinę.

Czy badanie wymaga skierowania?

Badanie nie wymaga skierowania, jednak warto jest zabrać ze sobą zalecenie od prowadzącego lekarza okulisty oraz dotychczasową dokumentację medyczną.

Przykładowy wynik badania

Masz problemy ze wzrokiem? Nie czekaj. Pomożemy Ci!

Oddaj się w ręce profesjonalistów.

Bez względu na to, czy masz problemy z widzeniem, czy potrzebujesz regularnych badań okulistycznych, jesteśmy tu, aby pomóc.