Witrektomia

Witrektomia wykonywana jest w warunkach szpitalnych.

Witrektomia

Witrektomia to zabieg operacyjny przeprowadzany wewnątrz gałki ocznej, konkretnie w komorze ciała szklistego i siatkówce.

Witrektomia wykonywana jest w warunkach szpitalnych. Przez wiele lat witrektomia była nazywana zabiegiem ostatniej szansy. Głównym celem zabiegu jest stabilizacja, poprawa i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania siatkówki. Wczesne wykonanie witrektomii, pozwala zachować pełną zdolność widzenia. Ponadto zabieg ten spowalnia działanie wiele czynników chorobotwórczych i pozwala odtworzyć warunki anatomiczne gałki ocznej.

Witrektomia to zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym, który wymaga hospitalizacji. Aby jednak do niego doszło niezbędna jest wizyta kwalifikująca w naszym ośrodku, podczas której przeprowadzana jest seria badań diagnostycznych tj. badanie SOCT, badanie USG, badanie ostrości wzroku, ocena przedniego oraz tylnego odcinka gałki ocznej, a także konsultacja z lekarzem okulistą.

Procedura zabiegu witrektomii

Procedura zabiegu polega na usunięciu patologicznych zmian siatkówki oraz ciała szklistego, po wcześniejszym mechanicznym wycięciu ciała szklistego i zastąpieniu go jałowym płynem, powietrzem, specjalną mieszaniną gazu rozprężającego lub olejem silikonowym.

Witrektomię przeprowadza się przy użyciu specjalistycznego mikroskopu oraz oświetlenia diodowego lub ksenonowego. Pacjent przed zabiegiem zostaje poinformowany o sposobie, w jaki powinien przygotować się do operacji. Sam zabieg przeprowadzany jest po podaniu miejscowego znieczulenia. W razie niepokoju, dużego stresu lub dolegliwości bólowych anestezjolog aplikuje dożylnie leki uspokajające i przeciwbólowe.

Lekarz przeprowadzający operację rozpoczyna swoją pracę, dokonując niewielkich nacięć na ścianie gałki ocznej. Przez te nacięcia możliwe jest wprowadzenie narzędzi operacyjnych do wnętrza gałki. Lekarz usuwa ciało szkliste wraz z chorymi tkankami i ewentualnymi ciałami obcymi, a oko wypełnia się jedną z wyżej wymienionych substancji. Obecność gazu jest tymczasowa, ponieważ zanika sam po kilku lub kilkunastu tygodniach. Olej silikonowy wymaga natomiast usunięcia przez lekarza na drodze kolejnego zabiegu operacyjnego. Pobyt pacjenta w szpitalu trwa zazwyczaj tylko jeden dzień. Pierwsze dni po operacji mogą wiązać się z niewielkim bólem i gorszym widzeniem.

Aby leczenie okazało się skuteczne pacjent musi odbywać regularne wizyty kontrolne w naszym ośrodku i skrupulatnie przestrzegać wszelkich zaleceń lekarskich tj. stosowanie leków oraz prowadzenie oszczędzającego tryb życia, obejmującego ograniczenie wysiłku fizycznego, podróży samolotem, podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz schylania się.

Wskazania do witrektomii

  • błony przedsiatkówkowe

  • odwarstwienie siatkówki
  • otwory w plamce
  • powikłania retinopatii cukrzycowej
  • krwotoki do ciała szklistego
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej
  • wszelkie urazy gałki ocznej

  • ciała obce wewnątrzgałkowe
  • proliferacyjna witreoretinopatia
  • przemieszczenia soczewki naturalnej lub sztucznej