Informacje szczegółowe
Czym jest badanie angiografii fluoresceinowej?
Angiografia fluoresceinowa (AF) to badanie polegające na wykonaniu serii zdjęć dna oka, po wcześniejszym dożylnym podaniu barwnika fluoresceiny.
Dzięki temu badaniu możliwe jest zaobserwowanie krążenia w naczyniach żylnych i tętniczych siatkówki w biegunie tylnym oraz na obwodzie siatkówki. W naszym centrum badanie wykonywane jest za pomocą funduskamery FF450 marki Zeiss.
Jakie są wskazania do wykonania badania?
Choroby siatkówki wiążą się w wieloma zmianami w jej naczyniach żylnych i tętniczych. Podawany barwnik pozwala uwidocznić unaczynienie dna oka.
Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia badania są powikłania cukrzycy, obrzęk plamki, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem AMD, zakrzepy żyły środkowej siatkówki, zakrzep gałązki żyły środkowej siatkówki, centralna surowicza retinopatia CSR, znamiona barwnikowe, nowotwory dna oka, posiadające własne, nieprawidłowe unaczynienia, a także inne o których decyduje lekarz.
Jak wygląda badanie angiografii fluoresceinowej?
Badanie angiografii fluoresceinowej polega na wykonaniu serii zdjęć dna oka w określonych odstępach czasu po wcześniejszym dożylnym podaniu środka kontrastowego – fluoresceiny.
Towarzyszą temu błyski światła (jak przy fotografowaniu z lampą błyskową), po których przez krótki czas utrzymuje się czerwony obraz przed oczami. Aby wykonać badanie niezbędna jest rozszerzona źrenica, co uzyskujemy poprzez podanie wcześniej kropli: Tropicamidum 1% oraz Neosynephrin 10%. Do wykonania prawidłowo technicznie badania niezbędna jest pełna współpraca pacjenta.
Jak przygotować się do badania?
W dniu badania można spożywać lekkie posiłki, a także wszystkie leki przepisane przez lekarza. Do 7 dni przed badaniem prosimy wykonać w laboratorium diagnostycznym badania stężenia kreatyniny oraz eGFR, w celu sprawdzenia funkcjonowania nerek.
Na badanie należy zabrać dowód osobisty, a także dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą chorób oczu oraz schorzeń towarzyszących. Do wykonania angiografii fluoresceinowej niezbędna jest maksymalnie rozszerzona źrenica, dlatego też po wykonanym badaniu nie zaleca się prowadzić pojazdu. W słoneczne dni warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Przed badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe.
Kto wykonuje badanie angiografii fluoresceinowej?
Badanie wykonywane jest przez doświadczonego elektroradiologa oraz optometrystę przy współpracy z lekarzem anestezjologiem, lekarzem okulistą oraz pielęgniarką anestezjologiczną. Wynik badania opisywany jest przez lekarza okulistę.
Jakie są przeciwskazania do wykonania badania?
O konieczności wykonania badania angiografii fluoresceinowej decyduje lekarz okulista na podstawie zebranego wywiadu oceniającego ogólny stan zdrowia pacjenta oraz wstępnych nieinwazyjnych badań diagnostycznych. Badania nie wykonuje się u osób z podwyższonym stężeniem kreatyniny oraz czynnika eGFR. Ponadto badania nie przeprowadza się u kobiet w ciąży. U dzieci badanie to wykonuje się stosunkowo rzadko ze względu na obniżoną współpracę ze specjalistą wykonującym badanie. Do innych przeciwskazań należą m.in. uczulenie na fluoresceinę, przebyty w ostatnim czasie udar niedokrwienny lub krwotoczny mózgu a także zawał serca.
Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu angiografii fluoresceinowej?
Wyniki analizy krwi i moczu mogą być nieprawidłowe nawet trzy lub cztery dni po wykonaniu badania. Przeprowadzenie badania angiografii fluoresceinowej możliwe jest dopiero po pół roku od przebytego zawału serca. Badanie radiologiczne może być najwcześniej wykonywane po 48 godzinach od badania angiografii fluoresceinowej.
Ile czasu trwa badanie?
Badanie trwa zwykle około 15 minut, jednak czas pobytu w placówce może wynieść do 3 godzin. Zależny jest od stanu zdrowia pacjenta, współpracy z naszymi specjalistami oraz czasu rozszerzenia się źrenic.
Czy na badanie angiografii fluoresceinowej muszę zabrać skierowanie?
Badanie angiografii fluoresceinowej wymaga posiadania odpowiedniego skierowania lub zalecenia od lekarza okulisty.